W dniu 15 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012 r., poz. 1551).
W dniu 15 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012 r., poz. 1551).
Na jej mocy można starać się o umorzenie nieopłaconych składek na ubezpieczenia w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. – bez względu na powód (umorzenie obejmuje zarówno nierzetelnych płatników jak i tych, którzy nie wiedzieli, że są zobowiązani do zapłaty składek).
Już niebawem, w dniu 15.01.2015 r., teoretycznie minie termin złożenia wniosku o umorzenie nieopłaconych składek. Termin ten nie jest wiążący dla osób, które otrzymały decyzję ZUS wydaną po 15.01.2013 r. i dotyczącą:
- podleganiu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym
- wysokości zadłużenia z tytułu składek
- odpowiedzialności spadkobierców lub osób trzecich
Te osoby na złożenie wniosku mają 12 miesięcy liczone od dnia uprawomocnienia się ww. decyzji.
W stosunku do pozostałych sytuacji termin ten jest ostateczny i w późniejszym okresie nie będzie można złożyć wniosku o jego przywrócenie.
Dłużnik ZUS, który już otrzymał, lub otrzyma decyzję o odmowie umorzenia należności, może ponownie starać się o umorzenie i złożyć wniosek – nie później, niż do 15.01.2015r.
Złożenie wniosku – termin i wymagane dokumenty
Osoba uprawniona (więcej na stronie: link do poprzedniego artykułu: http://www.sklodowscy.pl/biuletyn.php/71_509.html) wniosek o umorzenie należności może złożyć:
- osobiście w dowolnej placówce ZUS
- nadać w placówce pocztowej (decyduje data nadania)
Niezbędne wnioski i formularze dostępne są w każdej terenowej jednostce ZUS oraz na stronie internetowej:
http://www.zus.pl/default.asp?id=1&p=1&idk=2040
Warunkiem umorzenia należności jest niezaleganie z tytułu opłacania składek niepodlegających umorzeniu, za okres od 01.01.1999 r., na dzień wydania decyzji (ten warunek jest spełniony, jeśli zostaną one uregulowane w terminie 12 miesięcy od daty uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia, lub spłacone w terminach wynikających z umowy o rozłożeniu tych należności na raty).
- Umorzeniu nie podlegają składki ubezpieczeniowe należne w związku z zatrudnieniem innych osób np. pracowników czy zleceniobiorców.
- Umorzeniu podlegają:
a) nieopłacone składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) za osoby podlegające obowiązkowo tym ubezpieczeniom z racji prowadzonej pozarolniczej działalności.
b) odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, koszty upomnienia, opłaty dodatkowe, a także koszty egzekucyjne.
Umorzenie należności, o których mowa powyżej, skutkuje umorzeniem nieopłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne i na Fundusz Pracy za ten sam okres dla osób uprawnionych.
opracowała Monika Kwiatkowska – Deptuła
Kancelaria Podatkowa Skłodowscy
Źródła:
- ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012 r., poz. 1551).
- Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (378)
- http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=4540
- Zeszyty Ubezpieczeń Społecznych ISSN 1734-4980
Przeciętne wynagrodzenie prognozowane na 2019 r -
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie...
Ustawa wchodzi w życie od 1 stycznia 2019 r. i dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEiDG. Przepisy ww....
Refundacja składek na ubezpieczenie społeczne jest wsparciem dla...
Refundacja kosztów poniesionych na składki na ubezpieczenia społeczne przysługuje przez okres do 12 miesięcy w kwocie nie...
Zgodnie art. 30 ust. 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków...
Kategorię ryzyka dla grup działalności ustala się na okres nie dłuższy niż trzy lata składkowe, co oznacza, że począwszy od roku składkowego...