Wybierz kategorię

System Obsługi i Wsparcia Podatnika

W ramach budowy Systemu Obsługi i Wsparcia Podatnika ustawodawca wprowadził,  ustawą z dnia 10.07.2015 r. o Administracji Podatkowej, nowe rozwiązania, które umożliwią kompleksową i bardziej komfortową obsługę w urzędach skarbowych, a także  wprowadzenie usługowego podejścia do podatników w  ich indywidualnych sprawach.

Dodano 23.10.2015 w Baza Wiedzy
System Obsługi i Wsparcia Podatnika

W ramach budowy Systemu Obsługi i Wsparcia Podatnika ustawodawca wprowadził,  ustawą z dnia 10.07.2015 r. o Administracji Podatkowej, nowe rozwiązania, które umożliwią kompleksową i bardziej komfortową obsługę w urzędach skarbowych, a także wprowadzenie usługowego podejścia do podatników w ich indywidualnych sprawach. Nowe rozwiązania mają pomóc w realizacji obowiązków podatkowych przedsiębiorców, co w dalszej konsekwencji spowodować powinno wzrost samodzielnego i prawidłowego naliczania zobowiązań podatkowych.

Dnia 1 września 2015r., uruchomione zostały Centra Obsługi. To nowe udogodnienie, dzięki któremu podatnicy mogą załatwić swoje sprawy nie tylko we własnym urzędzie, ale także w wybranych miejscach na terenie całego kraju. Jeśli więc podatnik będzie z dala od swojego urzędu skarbowego większość spraw będzie mógł załatwić w jednym z 50 centrów obsługi (listę można znaleźć na stronie MF http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/obsluga-i-wsparcie-podatnika)

W centrach obsługi pracownicy Administracji Podatkowej przyjmują podania i deklaracje, wydają zaświadczenia, informują podatników o ich prawach i obowiązkach, ponadto oprócz spraw podatkowych, można w centrach złożyć wybrane dokumenty z zakresu ZUS i akcyzy, a  mikro przedsiębiorcy mogą skorzystać z pomocy asystenta podatnika.

Od 1 stycznia 2016 r., już we wszystkich urzędach skarbowych pojawi się stanowisko asystenta podatkowego. Usługa ta jest dedykowana podatnikom rozpoczynającym działalność gospodarczą  jako mikro przedsiębiorca, w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

Obsługa podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą przez przydzielonego mu asystenta, obejmować będzie przede wszystkim udzielanie informacji w zakresie wypełniania deklaracji podatkowych (także składanych elektronicznie), udzielanie pomocy i wsparcia w konkretnych sprawach, przekazywanie informacji na temat przepisów prawa podatkowego. Czynności wykonywane przez asystenta podatnika nie będą stanowiły jednak usług doradztwa podatkowego.

Ponadto, asystent podatnika będzie udzielał informacji spoza zakresu działania urzędu skarbowego – dotyczących ubezpieczeń społecznych, czy też podatku akcyzowego.

Asystent podatnika wyznaczany jest na wniosek podatnika i będzie realizował swoje zadania przez okres nie dłuższy niż 18 miesięcy, od dnia wydania podatnikowi potwierdzenia nadania numeru identyfikacji podatkowej.


Małgorzata Baranowska
Dyrektor Departamentu Administracji w Kancelarii Podatkowej Skłodowscy
Marki, 23.10.2015r.

Rachunkowość > Inne

Podatek od przychodów z...

Art. 30g ustawy o pdof
Art. 24b ustawy o pdop

Dodano 18.02.2019 w Baza Wiedzy

Od 1 stycznia 2019 roku zostały opodatkowane wszystkie budynki, które zostały oddane do używania (w całości lub częściowo) na podstawie umowy najmu,...

Czytaj więcej
Rachunkowość > Inne

Kryptowaluty już nie...

Od 2019 roku diametralnie zmieniają się zasady opodatkowania przychodów z...

Dodano 18.02.2019 w Baza Wiedzy

Można stwierdzić, że waluty wirtualne przestały być „krypto” dla podatkowych aktów prawnych, ponieważ po raz pierwszy obrót tymi...

Czytaj więcej
Rachunkowość > Inne

Sprawozdania finansowe

Od 1 października 2018 r. sprawozdania finansowe mogą być sporządzane wyłącznie w...

Dodano 16.01.2019 w Baza Wiedzy

Co do zasady będzie prezentowany jako struktura logiczna określona przez ministra finansów, opublikowanej na stronie internetowej MF.   ...

Czytaj więcej
Rachunkowość > Inne

Ulgi i odliczenia PIT 2018

W związku, ze zbliżającym się końcem roku 2018 przypominamy o ulgach i odliczeniach,...

Dodano 17.12.2018 w Baza Wiedzy

Z podatku dochodowego muszą rozliczać się zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą, pracujący na etacie i zleceniobiorcy. Terminy...

Czytaj więcej