Wybierz kategorię

Nagroda wygrana w konkursie organizowanym przez kontrahenta

W przypadku wygrania przez podatnika (rozliczającego się na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) nagrody rzeczowej w konkursie organizowanym przez jego kontrahenta, konieczne jest rozliczenie przychodu z działalności gospodarczej.

Dodano 20.05.2015 w Baza Wiedzy
Nagroda wygrana w konkursie organizowanym przez kontrahenta

W przypadku wygrania przez podatnika (rozliczającego się na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) nagrody rzeczowej w konkursie organizowanym przez jego kontrahenta, konieczne jest rozliczenie przychodu z działalności gospodarczej. Przychodem z tego tytułu będzie wartość rynkowa otrzymanej nagrody.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 updop przychodem jest również wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie. W związku z tym w przypadku otrzymania przez podatnika nagrody rzeczowej powstanie obowiązek wykazania przychodu podatkowego z tytułu otrzymanej nagrody. Przychód stanowić będzie wartość rynkowa ustalona w oparciu o art. 12 ust. 5 updop: wartość otrzymanych rzeczy lub praw, w tym otrzymanych nieodpłatnie, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Rozliczenie otrzymanej nagrody w kosztach podatkowych uzależnione będzie od zaliczenia jej do środków trwałych. Zgodnie z art. 15 ust. 1i pkt 1 updop, jeżeli otrzymana nagroda nie zostanie uznana za środek trwały, w kosztach podatkowych będzie można ją uwzględnić dopiero przy odpłatnym zbyciu przez podatnika.

Jeżeli nagroda rzeczowa zostanie zaliczona przez podatnika do środków trwałych, to za koszty uzyskania przychodu uznane będą odpisy amortyzacyjne. Co prawda z kosztów uzyskania przychodu wyłączone są odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, ale tylko w przypadku, gdy nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw.

W obu przypadkach kosztem podatkowym będzie wartość rynkowa ustalona na potrzeby rozliczenia przychodu podatkowego w momencie otrzymania nagrody.

Marcin Jaworski
Kancelaria Podatkowa Skłodowscy
Wołomin, 20.05.2015 r.

Rachunkowość > Inne

Podatek od przychodów z...

Art. 30g ustawy o pdof
Art. 24b ustawy o pdop

Dodano 18.02.2019 w Baza Wiedzy

Od 1 stycznia 2019 roku zostały opodatkowane wszystkie budynki, które zostały oddane do używania (w całości lub częściowo) na podstawie umowy najmu,...

Czytaj więcej
Rachunkowość > Inne

Kryptowaluty już nie...

Od 2019 roku diametralnie zmieniają się zasady opodatkowania przychodów z...

Dodano 18.02.2019 w Baza Wiedzy

Można stwierdzić, że waluty wirtualne przestały być „krypto” dla podatkowych aktów prawnych, ponieważ po raz pierwszy obrót tymi...

Czytaj więcej
Rachunkowość > Inne

Sprawozdania finansowe

Od 1 października 2018 r. sprawozdania finansowe mogą być sporządzane wyłącznie w...

Dodano 16.01.2019 w Baza Wiedzy

Co do zasady będzie prezentowany jako struktura logiczna określona przez ministra finansów, opublikowanej na stronie internetowej MF.   ...

Czytaj więcej
Rachunkowość > Inne

Ulgi i odliczenia PIT 2018

W związku, ze zbliżającym się końcem roku 2018 przypominamy o ulgach i odliczeniach,...

Dodano 17.12.2018 w Baza Wiedzy

Z podatku dochodowego muszą rozliczać się zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą, pracujący na etacie i zleceniobiorcy. Terminy...

Czytaj więcej