BiznesPlatforma.pl
»Sklodowscy » Reklama » O portalu »Źródła
Strona główna  >   Wiadomości   >   Dopłata z PFRON nie do każdego niepełnosprawnego pracownika
Dopłata z PFRON nie do każdego niepełnosprawnego pracownika
Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych przedstawiło nową interpretację przepisów, na podstawie których pracodawcy dostają dofinansowanie do pensji niepełnosprawnych pracowników. Firmy mogą utracić część środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych uznało, że dofinansowanie do pensji niepełnosprawnych pracowników nie przysługuje tym osobom, które uzyskały orzeczenie o niepełnosprawności w trakcie trwania stosunku pracy. Uzasadnia to brakiem efektu zachęty, czyli wzrostu zatrudnienia w firmie, któremu mają służyć dopłaty.
Pracodawcy mogą jednak obejść te ograniczenia, rozwiązując umowę o pracę z osobą, która uzyskała orzeczenie o niepełnosprawności w trakcie trwania stosunku pracy, a następnie ponownie zawrzeć z nią umowę. Wówczas pracodawca zyska prawo do pobierania dofinansowania do pensji, bo w rozumieniu przepisów liczba osób niepełnosprawnych zatrudnionych w firmie i pracowników ogółem wzrośnie.

Nie wiadomo na razie, czy PFRON rzeczywiście przestanie wypłacać dofinansowanie do pensji pracowników, którzy stali się niepełnosprawni w trakcie zatrudnienia, a jeśli tak, to kiedy.
 
J.P.

DATA PUBLIKACJI: 2010-08-27 Podatki Pozostałe aktualności
© WiedzaiFinanse.pl :: powered by multiCMS :: Twoje miejsce - Nasz portal :: Biznes, Ekonomia, Finanse, Dokumenty, Porady, Eksperci :: Projekt i wykonanie BerMar multimedia