BiznesPlatforma.pl
»Sklodowscy » Reklama » O portalu »Źródła
Strona główna  >   Wiadomości   >   Zwolnienie przedmiotowe a podmiotowe z VAT w 2011 roku
Zwolnienie przedmiotowe a podmiotowe z VAT w 2011 roku
W przyszłym roku zmieni się zakres zwolnień przedmiotowych z VAT – wiele usług dotychczas zwolnionych zostanie objętych podatkiem. Jednak nie zawsze będzie to oznaczało obowiązek zapłaty tego podatku.
 
Przedsiębiorca, który na mocy nowych przepisów w 2011 roku stanie się podatnikiem wykonującym w miejsce usług zwolnionych usługi opodatkowane, z mocy prawa będzie objęty zwolnieniem podmiotowym. Wówczas nie będzie musiał płacić VAT.
 
Na mocy art. 113 ust. 1 ustawy o VAT z podatku VAT zostaną zwolnieni podatnicy, którzy w roku poprzednim nie osiągnęli obrotów wyższych, niż wynosi określony limit. W 2011 roku będzie to 150 tys. zł. Jeśli obroty w 2010 roku były większe niż 100 tys. zł, do 15 stycznia 2011 roku należy złożyć wniosek o objęcie zwolnieniem podmiotowym.
 
Podatnicy zainteresowani taką możliwością powinni pamiętać, że do wartości sprzedaży wpływającej na limit nie wlicza się (art. 113 ust. 2 ustawy VAT):
  • odpłatnych: dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku,
  • towarów zaliczanych do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji na podstawie przepisów o podatku dochodowym.
Nie ma znaczenia, czy dana sprzedaż będzie zwolniona w 2011 roku. Istotne są przepisy obowiązujące w roku, którego limit dotyczy. Ponieważ przy zwolnieniu bierze się pod uwagę limit z roku poprzedniego, sprzedaż zwolniona przedmiotowo z VAT w 2010 roku, która w przyszłym roku nie będzie już podlegała zwolnieniu, nie liczy się do limitu za 2010 roku dla celów zwolnienia podmiotowego.
 
Aby zrezygnować ze zwolnienia, podatnicy dotychczas nie zarejestrowani jako podatnicy VAT lub zarejestrowani jako podatnicy zwolnieni powinni zarejestrować się jako podatnicy VAT czynni. W przeciwnym razie do czasu przekroczenia limitu sprzedaży pozostaną podatnikami zwolnionymi.
 
J.P.

DATA PUBLIKACJI: 2010-11-26 Podatki Pozostałe aktualności
© WiedzaiFinanse.pl :: powered by multiCMS :: Twoje miejsce - Nasz portal :: Biznes, Ekonomia, Finanse, Dokumenty, Porady, Eksperci :: Projekt i wykonanie BerMar multimedia